Vergi Borcu Yapılandırma

Kısa bir süre önce yürürlüğe giren 6552 sayılı torba kanun vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bunların arasında en göze çarpan yenilik ise vergi borçlarına ait yapılandırma seçenekleri olmuştur. Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılabilir sorusunun cevabını sizi için aşağıda vermekteyiz.

Yapılması gereken ilk aşama resmi olarak yapılandırma başvurusunda bulunmak olmalıdır. Burada dikkatli olunması gereken husus ise yapılandırma başvurusunu vergi borcu olan kişi yapmalıdır. Bir başka deyişle anne, baba, eş, dost veya ortaklar sizin adınıza bu başvuruyu yapamazlar. Bu konudaki tek istisna ise vekalet verdiğiniz bir kişi sizin adınıza başvuruda bulunabilmektedir. Bir diğer nokta ise başvurunun bizzat yapılmasıdır. Posta, mail ya da faks ile yapılan başvurularda problemlerle karşılaşmanız olası ve çözümü ise zaman almaktadır. Bu yüzden bireysel olarak başvuru yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bireysel başvurular sadece vergi dairelerine gidip başvuru yapmayı değil ayrıca internet üzerinden başvuruları da kapsamaktadır. Online başvuru yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi yapılandırma ve borç ödemeyle alakalı yerde istenen bilgileri bütünüyle girip giriş yapmanız gerekmektedir. Takip etmeniz gereken adımlar internet sayfasında bulunmaktadır.

Yeni yürürlüğe gelen vergi yapılandırma sistemi vatandaşlara vergi borçlarını ödeme ve yapılandırma seçeneklerini sağlamıştır. Bazı durumlarda ise küçük miktardaki borçların affedilmesi bile söz konusu olabilmektedir. Bu fırsatları kaçırmamak için bir an önce resmi başvurunuzu yapın ve size en uygun olan ödeme planınızı seçin.