Vergi Borcu Ödeme

Devletin ayakta kalması vatandaşlarından topladığı vergilerle sağlanır. Devlet bu vergilerle memurlarının giderlerini karşılar. Devlet bu vergiler sayesinde hastane, okul, yol yapar. Vergilerin ödenmemesi bu yatırımların da yapılmaması anlamına gelmektedir. Burada devletin aldığı vergileri yine halkı için kullandığı unutulmamalıdır. Vergi mükellefiyetleri bu konuya bu şekil bakmalarında yarar vardır. Devlet dişlilerinin rahat işlemesinin en basit kuralıdır vergiler. Bu yüzden vergilerin zamanında ödenmesi en doğru davranış olacaktır.

 

Devlet vergi mükellefinin vergi borcunu zamanında ödesin diye baskı yapmaz ama zamanında yatırması için bazı kolaylıklar sunabilir. Bazen vergi borçları birikmiş olanlara taksitlendirme imkânı tanıyabilir. Vergi dairelerine gelerek vergi borcu ödeme yerine oturduğu yerden internet üzerinden ödeme yapma imkânı tanıyabilir. Şirket batmış ise ya da çeşitli nedenlerle faaliyeti durdurulmuş ise böyle şirketlere özel davranabilir. Bu durum böyleyken devletin çarklıların işleyişi için vergilerin zamanında ödenmesi her zaman doğru bir davranıştır. Ödeyemeyecek durumda olanlar ya da bir kısmını ödeyebilecekler en azından yapılandırma işlemini için vergi dairelerine gelebilir ya da internet üzerinden başvurabilir.

Devlet, vergi mükellefiyeti olan herkese rahat rahat vergi borcu sorgulaması yapsın ve vergi borcunu ödesin diye sistemler geliştirmiştir. Bir vergi mükellefiyeti ister Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfasından bu işlemi yapabilir isterse bağlı bulundukları vergi dairelerine gidebilir. Vergi mükellefiyeti isterse E-Devlet sistemine girerek vergi borcunu ödeyebilir. İstediği zaman ve tatil günleri demeden bu mecralardan işlemlerini yapabilir.