Vergi Borcu Hesaplama

Bilindiği üzere ülkemizdeki en yüksek oranlı ve vatandaşların belki de Vergi Borcu Ödeme denince en çok tepkisine maruz kalan vergilerden bir tanesidir motorlu taşıtlar vergisi. Maalesef 2016 yılı sonunda yapılan yeni düzenleme ile bu oranlar hatırı sayılır derecede arttı diyebiliriz. Eskiden motor hacmine göre paralel bir şekilde belirlenen motorlu taşıtlar vergisi artık birden fazla faktöre bağlı olarak hesaplanmaya başladı.

Yeni düzenleme milyonlarca vatandaşın kafasını karıştırmış durumda. Artık satın alınan aracın türüne, spor ya da lüks otomobil olarak kabul edilmesine, motor hacmine, elektrik destekli ya da tamamen elektrikle çalışmasına kadar birçok farklı etken bu verginin belirlenmesinde rol oynuyor. Ancak şurasını söylemek mümkün ki her ihtimalde önceki vergi oranlarına göre hiçbir seviyede vergi oranının düştüğünü söyleyemeyiz. Ortalamada ise %15 ila 20’den başlayan fiyat artışlarına sebep olduğunu söylemek mümkün. Bu düzenlemenin ardından şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor. Eskiden ucuz olarak kabul edilen ekonomi sınıfı otomobiller ile lüks olarak kabul edilen yüksek fiyatlı otomobiller arasındaki fiyat farkı daha da açılmıştır. Lüks ya da spor olarak kabul edilen otomobil sınıflarının değerlendirildiği vergi borcu hesaplama oranları büyük ölçüde artmış ve fiyatlarda yüzde 20 ila yüzde yüz arasında oranlarda artışa sebep olmuştur.

Konu ile ilgili detaylı bilgilere sitemizdeki diğer yazılarda kolayca ulaşabilirsiniz. Düzenlemenin yılsonu itibariyle geçerli olacağını da göz önüne almakta fayda var.